Czym jest decluttering?

Ostatnio wśród blogerek modowych modne jest słówko „declutter”. Bez zaglądania do słownika można zgadnąć, że skoro „clutter” oznacza graty, to declutter oznacza odgracanie, pozbycie się zbędnych rzeczy. Na czym polega ten trend?

Często o decluttering można przeczytać w książkach, zwłaszcza tych poświęconych hygge. Skandynawski styl urządzania domów i styl życia w ogóle stawia na estetykę minimalizmu. Co jest chyba bardzo ważne we współczesnym świecie, przepełnionym ludźmi, mową, uczuciami, chaosem atakującym nas ze wszystkich stron. Musimy przypomnieć sobie czasy prostoty.

Posprzątaj na biurku

biurko z uprzątniętymi książkami i laptopem
Najłatwiej zacząć od najbardziej potrzebnej części pokoju np. od biurka.

Porządki zacznij od swojego najbliższego otoczenia. Przyjrzyj się każdej rzeczy – czy korzystałaś z niej w ciągu ostatnich siedmiu dni? Jeśli tak, może stać na biurku, najlepiej w osobnej przegródce. Jeśli nie – schowaj ją. A jeśli nie korzystałaś z nich w ciągu ostatniego miesiąca – wyrzuć to. Wykorzystaj też wolne biurko, by wytrzeć kurze z trudno dostępnych miejsc.

Tym samym kieruj się, oczyszczając inne obszary – z biurka przejdź do szafy na ubrania. Najlepiej przygotować cztery worki – jeden na rzeczy, których faktycznie używasz, drugi na te, które zatrzymasz. Trzeci na rzeczy, które oddasz lub sprzedasz, natomiast czwarty na to, co wyrzucisz. Dobrze pomyśleć o tym, żeby ubrania w dobrym stanie jest przekazać organizacji charytatywnej czy zanieść do schroniska dla bezdomnych, zamiast wyrzucić do śmietnika.

Co zostawić na półkach?

Największym problemem jest podjęcie decyzji dotyczącej tego, które z rzeczy rzadko używanych warto zatrzymać. Jeśli chodzi o ubrania – polecamy zatrzymanie wszystkiego, co nosiłaś w ciągu ostatniego roku. O ile oczywiście nie jest zniszczone. Jeśli już ustaliłaś sobie kryteria, nie miej litości. Wyrzuć wszystko, bez względu na to, ile się wykosztowałaś lub jak ten ciuch wygląda. Jeśli coś jest dla ciebie bardzo istotne, ale już nie nosisz tego ubrania, oddaj go młodszej siostrze czy kuzynce.

Mole książkowe – to samo tyczy się książek. Wyrzuć też książki, które nie są już potrzebne – zdezaktualizowane podręczniki, encyklopedie i atlasy. Podobnie nie warto trzymać książek, które nie przypadły nam do gustu. Zdecydowanie lepiej je oddać, żeby ktoś inny mógł się nimi cieszyć.

Jeśli masz dzieci, warto zachęcić je do sprzątania pokoju. Zobacz, jakimi zabawkami już się nie bawią i oddaj je organizacjom charytatywnym (szkoły i domy dziecka potrzebują zabawek). Spróbuj swoje dziecko zachęcić do porządku i wskaż kosz na zabawki na co dzień. Oraz inne miejsca, gdzie będą przechowane zabawki, po które rzadziej sięgają.

Dobra organizacja robót

szafa z zorganizowanymi butami bieliźniarka z lampą
Przegródki, pojemniki, pudełka, skrzynie i inne przedmioty w których można schować przedmioty są niezwykle potrzebne w organizacji pokoju.

Gdy pozbędziesz się już zbytecznych rzeczy, warto zadbać o rozmieszczenie ich na miejscu. Zainwestuj w przegródki, stojaki i pudełka, tak by wszystkie rzeczy miały swoje miejsce. Przejrzyj pinteresta, wyszukując lifehacki, które pomogą Ci w zorganizowaniu Twojego biurka i szafy – na przykład możesz użyć folderów na dokumenty i przymocować je do ściany.

Warto też zorganizować wirtualny declutter – przejrzyj komputer i smartfona, pozbywając się nieużywanych dokumentów i aplikacji. Możesz przesłać niechciane pliki na dysk online i użyć aplikacji, by stworzyć kopie zapasowe on-line. Pamiętaj też, by nie zapełniać tego nowo uzyskanego miejsca natychmiast, idąc na zakupy.

A Wy, czy macie jakieś pomysły na pozbycie się niepotrzebnych rzeczy? Robicie regularne porządki? Zachęcamy do komentowania!

One Comment

Leave a Reply
  1. Nim cokolwiek napiszę i zagłębię się bardziej w tego bloga, przyznam, że jego wygląd jest oszałamiający. Ile ja bym dała by uzyskać taki efekt!
    Niestety brak czasu robi swoje.
    Ja biorę się za czytanie waszego bloga.
    Miłego dnia

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

osoba okrywająca się kocem

Najmodniejsze gadżety do domu na wiosnę

bombonierka z czekoladkami i flakon na stoliku

Najlepsze pomysły na walentynkowe prezenty