Gezelligheid – 5 porad jak urządzić salon w stylu holenderskim

Rzadko słyszy się o holenderskiej wersji urządzania wnętrz – gezelligheid. Podobnie jak hygge, jest to mieszanka prostych przyjemności: przytulności, wspólnoty, towarzyskości, wesołości, zadowolenia. Jednak jak można urządzić salon w stylu holenderskim?

Naturalny styl holenderski

Styl holenderski oznacza perfekcyjną równowagę między funkcjonalnością, estetyką i indywidualnością. Salon w holenderskim stylu oznacza proste wskazówki — maksymalizuj naturalne światło. Podobnie jak w przypadku skandynawskiego wzornictwa, holenderska estetyka jest ściśle związana z naturą. Wybierz proste surowe drewno, bez dodatków, z widocznymi sękami i nierównościami, unikaj sklejki. Blaty, drzwi i półki powinny być wykonane z surowego drewna. Podobnie, polegaj na naturalnym kamieniu, wyłóż podłogę bardziej naturalnymi, chłodnymi płytkami.

Otwarta przestrzeń

salon w stylu holenderskim
Przestrzenny salon stanowi priorytet w stylu holenderskim.

Przestrzeń powinna być otwarta. Innymi słowy, przejście z pokoju do pokoju powinno być łatwe i zgodne z codziennymi potrzebami. W tym wypadku wybór najbardziej przydatnych przedmiotów oraz mebli jest możliwy dzięki declutteringowi (zob. Czym jest decluttering?). Stwórz kompleksowy, logiczny przepływ w każdym wnętrzu, zgodnie z wagą przestrzeni. Otwarta kuchnia to podstawa, zbuduj ją jako część salonu. Do otwartej przestrzeni dodaj skromne, ale stylowe designerskie detale, rustykalny fotel, ozdobny wazon, które przyciągną uwagę.

Dobrze jest zacząć od stworzenia otwartego salonu. Jeśli uda ci się zdobyć tylko jeden mebel, który odzwierciedla holenderski styl, wybierz wielki rodzinny stół. Każde wnętrze potrzebuje przestrzeni do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jak w wielu społecznościach, życie rodzinne skupia się wokół stołu, to też jeden z ideałów gezelligheid. Do tego dobierz dużą kanapę bez podłokietników — najlepiej w jasnym kolorze.

Stonowane barwy

wnętrze salonu holenderskiego
Stonowana kolorystyka salonu to kolejna ważna zasada w wykonaniu salonu w takim stylu.

Trzymaj się przytłumionej i ziemistej palety barw. Neutralne barwy jak czarny, szary, jasny, brąz, beżowy, zielony i biały pomagają zapewnić poczucie spokoju w domu. Dodatkowo bardziej stonowane odcienie mogą nadać wnętrzu iluzję większego niż w rzeczywistości i stworzyć wspaniałe tło dla przyciągającej wzrok sztuki.

Warto pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z detalami. Tak naprawdę, mniej znaczy więcej. W dzisiejszych czasach warto brać pod uwagę sztukę prostoty, rezygnowania z nadmiaru rzeczy. Podczas dodawania osobistych akcesoriów i ozdób wnętrza powinnaś znaleźć równowagę, i nie dać się przytłoczyć wszystkim, co tylko przyszło Ci na myśl. Detale są świetne, ale jeśli jest ich zbyt wiele w jednej przestrzeni lub wnętrzu, nie tylko tracą swoje piękno, ale również tworzą bałagan.

To tylko kilka porad dotyczących tworzenia wnętrz w holenderskim stylu. Planujecie wprowadzić do swojego mieszkania zasady gezelligheid? Dajcie nam znać w komentarzach!

One Ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

kolorowe skarpetki nałożone w innych odcieniach na stopy

Kolorowe skarpetki – nosić czy nie?

kobieta w kapeluszu damskim stojąca w kwiaciarni

Jak nosić kapelusz damski na wiosnę 2019?