Sprzątanie – kochasz je czy nienawidzisz?

Niejedna kobieta uwielbia czysty dom. A jeśli rzeczy nie leżą na swoim miejscu, czuje się niekomfortowo, dopóki porządek nie zostanie przywrócony. Przyznajcie same – czy nie jesteście zadowolone, gdy wejdziecie do czystego mieszkania?

Kochamy to uczucie satysfakcji, że wszystko jest lśniące, świeże i czyste. To zdecydowanie wynagradza trud sprzątania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak utrzymać dom w czystości, kiedy czas jest ograniczony lub jeśli po prostu nienawidzisz sprzątania i nie masz ochoty robić tego bardzo często. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie!

Sprzątaj mało, ale często

brudne naczynia w zlewie
Sprzątaj regularnie by zachować nie tylko czystość mieszkania, ale także by nie poświęcać całego dnia na uprzątnięcie domu.

Na sprzątaniu nie warto spędzać więcej niż kilka godzin na raz. Zdecydowanie lepiej będzie, jeżeli na co dzień będziemy odkładać rzeczy na swoje miejsce. Dobrym sposobem jest również przeznaczanie każdego dnia chwili na uporządkowanie największego bałaganu. Sprawia to, że w sobotę możemy spędzić tylko godzinę na sprzątaniu i odkurzaniu, oraz zająć się szczegółami. To sprawdza się lepiej niż sprzątanie całego domu za jednym zamachem – może się to wydawać naprawdę trudnym zadaniem. Najtrudniejsze zabrudzenia warto sprzątać na bieżąco – zwłaszcza jeśli masz małe dzieci. To samo dotyczy gotowania, mycia garnków i patelni podczas jedzenia i sprzątania po jedzeniu. Wiadomo, nikomu nie chce się zmywać po sytym obiedzie, ale trzeba to zrobić.

Jeśli możesz zrobić jedną rzecz rano — pościel łóżko. To czyni taką różnicę w pokoju i sprawia, że gdy wrócisz z pracy, łatwiej jest doprowadzić mieszkanie do porządku. Czasem, gdy się spieszysz, łatwo jest o tym zapomnieć. Odkładanie takich prostych czynności może doprowadzić do sytuacji, że się namnożą. Wieczorem warto też iść do czystego łóżka, w czystym pokoju – sprawdź, czy wszystko leży na swoim miejscu. Upewnij się, że jutro zaczniesz od nowa z czystym domem.

Środki czyszczące i sprzątanie

Na rynku dostępnych jest wiele środków czyszczących, które naprawdę potrafią ułatwić cotygodniowe sprzątanie. Ściereczki z mikrofibry, turbo szczotki, czy naelektryzowane szmatki zbierające kocią sierść. Niewielka inwestycja może zaoszczędzić masę czasu. Możesz też znaleźć inne rzeczy przydatne w sprzątaniu, świece zapachowe, odświeżający spray czy sprzęt jak wydajne mopy, czy bezprzewodowy odkurzacz. Dlatego zdecydowanie warto jest inwestować w takie akcesoria, bo nie tylko skrócą proces sprzątania, ale również zdecydowanie go ułatwią.

Wejdź w rutynę!

środki czystości i szczotka
Pamiętaj by wejść w nawyk regularnego sprzątania po sobie!

Warto mieć gotowy plan sprzątania i trzymać się go. Z czasem czyszczenie łazienki i sypialni wejdzie Ci w krew – codziennie, co tydzień, czy miesiąc. Dobrze jest również wyposażyć się w plany sprzątania – wydrukuj je i powieś na lodówce, z czasem sprzątanie będzie Ci przychodziło z łatwością.

Co pół roku warto przejrzeć swoje rzeczy i pozbyć się wszystkiego, czego nie nosiłaś w tym czasie. Mogą być to ubrania, produkty do pielęgnacji urody/skóry i wszystko, co znajdziesz w domu. Jeśli o czymś zapomniałaś, to najwyraźniej tego nie potrzebujesz. Pamiętaj, by nie wyrzucać ubrań tak po prostu. Mogą się jeszcze komuś przydać. Możesz je oddać na przykład na cele charytatywne.

Dobrze się baw sprzątając

To jest najważniejsza wskazówka — jeśli uważasz, że sprzątanie jest nudne, to spraw, aby takie nie było. Znajdź coś, co Cię w tym bawi. Puść sobie muzykę, przygotuj nagrodę za sukces – najważniejsze, żebyś miała siłę ciężko pracować i byś poczuła się spełniona, zadowolona z siebie, gdy sprzątanie się skończy. Możesz też zorganizować sobie wyzwanie – posprzątam pokój w dziesięć minut. Można też znaleźć takie dziewczyny, które wrzucają filmy z szybkim i skutecznym sprzątaniem na Youtube. Obejrzenie takiego filmiku może naprawdę zmotywować do sprzątania.

A wy, jak sprzątacie swoje domy i mieszkania? Jak się motywujecie? Podzielcie się z nami swoimi sprawdzonymi sposobami w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

czarno-biały portret kobiety

Co zrobić, żeby mieć idealną cerę?

portret kobiety z zielonymi oczami

Cera i uroda – porady czytelniczek