Ekologiczne trendy w modzie na rok 2019

Mówiąc o przyszłości mody, coraz padają słowa  „zrównoważony” i „świadomy społecznie”. Coraz więcej projektantów staje się odpowiedzialnymi biznesmenami, którzy nie tylko tworzą kolejne ubrania. Świadome społecznie i zielone trendy mody są coraz ważniejsze. Nie chodzi tylko o to, by dobrze wyglądać, ale o bycie dobrym.

Od stosunkowo małych, nieznanych projektantów po wielkie firmy, takie jak American Apparel i Levi’s, kluczowi gracze w branży mody przechodzą na nowe ekologiczne trendy. Coraz więcej dziennikarzy i ekspertów w branży fashion jest świadomych, że moda odpowiedzialna społecznie może być czymś więcej niż tylko ulotnym trendem.

Globalna świadomość

torba ekologiczna w zielonym kolorze na szarym tle
Moda ekologiczna nie tylko jest pożyteczna dla Ziemi. Jest także coraz częstszym wyborem odzieży wśród luksusowych domów mody.

To nie jest tak, że miłość do mody i troska o globalną społeczność wcześniej wzajemnie się wykluczały. Jednak jeśli myślałaś odzieży wykonanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, trudno było znaleźć coś dla siebie. W jaki sposób przemysł, który zmienia się wraz z porami roku, może teraz zmienić się w bardziej przyjazny dla środowiska i społeczeństwa?

Przemysł mody cały czas obraca się w kole – rzeczy wychodzą z mody, a po kilku latach znów do niej wracają. Dziwne, że wcześniej projektanci nie wykorzystywali recyclingu. Na razie tylko niektórzy projektanci mody znaleźli sposoby wykorzystania w swoich projektach materiałów pochodzących z recyklingu. Wymaga to mniej energii przeznaczonej na produkcję i powoduje mniej odpadów.

Nowe materiały

Bawełna to włókno roślinne; dlatego musi być ekologiczne, prawda? W rzeczywistości, pod uprawy bawełny wycinane są lasy pochłaniające CO2, a uprawy bawełny odpowiedzialne są za 16% emisji środków owadobójczych. Dlatego coraz więcej producentów odzieży i projektantów używa bawełny organicznej. Alternatywne materiały jak włókno bambusowe, soja, kukurydza, czy pulpa drzewna pojawiają się w projektach na wybiegu. Dotyczy to też tradycyjnych, naturalnych barwników zastępujących środki chemiczne rozkładające się latami.

Piękno bez okrucieństwa

Okrucieństwo wobec zwierząt i praca nisko opłacanych pracowników w Azji od lat stanowią plamę na honorze branży fashion. Dopiero od niedawna zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy wiedzieć, że nasza odzież nie była produkowana przez dzieci; musimy również myśleć o pochodzeniu surowców. Na przykład drugi co do wielkości na świecie producent bawełny, Uzbekistan, jest znany z tego, że do zbioru swoich plonów wykorzystuje pracę dzieci. Zarówno projektanci, jak i konsumenci chcą teraz wiedzieć, że ich ubrania są wolne od przemocy i okrucieństwa.

Moda i prawa pracownicze

Branża odzieżowa zobowiązała się do opracowania programów społecznej odpowiedzialności biznesu w celu ułatwienia pozytywnych zmian dla pracowników. Na przykład program Free2Work wprowadza oceny wielkich firm odzieżowych — takich jak Forever 21, Gap, H&M, Levi’s i Walmart — w zależności od tego, czy płacą uczciwe wynagrodzenie, polityki HR, przejrzystości, szkoleń dla swoich pracowników i praw pracowniczych. Program jest wspierany przez Międzynarodowe Forum Praw Pracowniczych. Ugrupowanie wierzy w poprawę warunków pracy pracowników. MFPP chce przyznanie odpowiedzialności za pracowników i reformowanie tej kontrowersyjnej branży. Pozytywnym skutkiem działań tej partii powinna być znaczna poprawa sytuacji zatrudnionych w nadchodzących dniach, tygodniach i latach.

 

Na zakupach zwracacie uwagę na to, gdzie ubrania zostały wyprodukowane? A może nie ma to dla Was znaczenia? Dajcie nam znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Teyana Taylor wykonująca pozę gimnastyczną

Styl Teyany Taylor

skarpety męskie widoczne u mężczyzn w garniturach

Skarpety męskie w wielu kolorach — hit czy kit?