Jak wyleczyć katar w domu? Sprawdzone sposoby!

Katar jest przykrą dolegliwością, która nikogo nie oszczędza. Zdecydowanie trzeba z nim walczyć, a my przedstawiamy domowe sposoby na to, jak znacznie złagodzić jego przebieg!

Zwykło się mówić, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Jednakże zdecydowanie warto złagodzić jego przebieg. Najczęściej w tym celu sięgamy po krople do nosa, ale coraz więcej mówi się o tym, żeby ograniczać ich używanie, bo mogą prowadzić do uzależnienia. Dlatego warto w pierwszej kolejności wypróbować domowe metody. Już podpowiadaliśmy, jak w domowym zaciszu walczyć z migreną (zob. Sposoby na zwalczanie migreny bez tabletek), a dzisiaj skupimy się na katarze!

Jak złagodzić katar bez kropli do nosa?

miska z sokiem z cytryny na katar
Domowe sposoby na zwalczanie kataru są nie tylko skuteczne, ale także zdrowsze dla organizmu.

Nie będziemy się skupiać na przyczynach powstawania kataru, bo ich jest naprawdę wiele. Warto jednak zaznaczyć, że jest to stan zapalny w obrębie śluzówki nosa, który może być ostry (popularne przeziębienie), lub przewlekły (alergiczny, lub niealergiczny). Mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy, jak na przykład kichanie, ból głowy, zapalenie spojówek, czy ból gardła. Jak złagodzić przebieg kataru bez wykorzystania kropli do nosa?

Zdecydowanie warto jest na ten czas wprowadzić do swojej diety ostre przyprawy. Pomagają one szybko rozprawić się z katarem i przeziębieniem — chodzi tu m.in. o curry, czy pieprz cayenne. Ich stosowanie z pewnością pomoże nam zwalczyć zatkany nos. Dobrym pomysłem jest również picie mleka z dodatkiem kurkumy, które działa przeciwzapalnie. Możemy pić również herbatę z dodatkiem imbiru.

Domowe sposoby na katar

Dobrym sposobem jest również inhalacja. Poleca się szczególnie takie z użyciem olejku eukaliptusowego lub sosnowego. Aby ją przygotować wystarczy tylko zagotować wodę w garnku, dodać kilka kropli olejku, a następnie wdychać gorąca parę. To z pewnością ułatwi nam oddychanie! Warto również dbać o nawilżanie powietrza, które złagodzi objawy kataru.

Na popularności coraz bardziej zyskują również ostatnio irygacje, czyli płukanie nosa. Możemy je wykonywać przy pomocy roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Pierwszy doskonale oczyszcza i nawilża, natomiast drugi ma właściwości obkurczające naczynia krwionośne, a więc zwalcza uczucie zatkanego nosa. Roztwór możemy przygotować w domu samodzielnie i kupić specjalne naczynie do płukania albo kupić specjalny preparat w aptece.

A Wy macie sprawdzone sposoby na katar? A może w jego łagodzeniu zawsze sięgacie po krople? Dajcie nam znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

salon z sofą i stolikiem

Salon i sypialnia w jednym – jak to urządzić?

torebki

Podróbki — kit modowy niewart wydawania pieniędzy