Na czym polega dieta keto?

Dieta keto jest dobrze znana jako dieta niskokaloryczna — w której rezygnujemy z węglowodanów na rzecz tłuszczów. Dieta ta ma wiele różnych nazw — dieta ketogenna, ketogeniczna, dieta niskokaloryczna, czy niskokaloryczna dieta wysokotłuszczowa.

Kiedy jesz coś bogatego w węglowodany, twój organizm będzie produkować glukozę i insulinę. Glukoza jest najłatwiejszą molekułą dla Twojego organizmu do konwersji i wykorzystania jako energia, zatem cukier będzie wybierany zamiast jakiegokolwiek innego źródła energii. Insulina jest produkowana w celu przetworzenia glukozy w krwiobiegu.

Ponieważ glukoza jest wykorzystywana jako podstawowe źródło energii, tłuszcze nie są potrzebne i dlatego odkładają się w twoim ciele. Zatem gdy obniżysz spożycie węglowodanów, organizm wchodzi w stan znany jako ketoza.

Czym jest ketoza?

ketoza znajdująca się na talerzu
Dieta ketogeniczna jest dietą niskokaloryczną.

Ketoza jest naturalnym procesem, który organizm inicjuje, aby pomóc nam przetrwać, gdy spożycie pokarmu jest niskie. W tym stanie produkujemy ketony, które powstają w wyniku rozkładu tłuszczów w wątrobie. Ostatecznym celem prawidłowo utrzymywanej diety keto jest zmuszenie organizmu do tego stanu metabolicznego. Nie robimy tego poprzez ograniczanie kalorii, ale poprzez ograniczanie węglowodanów.

Istnieje wiele korzyści z bycia na diecie keto: od utraty wagi i lepszego wykorzystania energii do zastosowań terapeutycznych medycznych. Większość ludzi może bezpiecznie polegać na niskokalorycznej diecie o wysokiej zawartości tłuszczu.

Utrata wagi i ochrona przed cukrzycą

Dieta ketogenna zasadniczo wykorzystuje tłuszcze w organizmie jako źródło energii — więc spala tłuszcze zamiast cukrów. W przypadku keto poziom insuliny (hormonu magazynującego tłuszcze) spada znacznie, co zmienia organizm w maszynę do spalania tłuszczu. Keto, naturalnie obniża poziom cukru we krwi ze względu na rodzaj spożywanej żywności.

Dieta keto poprawia poziom trójglicerydów i cholesterolu, które są najbardziej związane z blokowaniem przepływu krwi. W szczególności diety niskokaloryczne i wysokotłuszczowe wykazują dramatyczny wzrost HDL i spadek stężenia cząsteczek LDL w porównaniu z dietą niskotłuszczową.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Aby rozpocząć dietę keto, musisz mieć przygotowany realistyczny plan diety gotowy i oczekujący. To, co powinnaś jeść, zależy od tego, jak szybko chcesz osiągnąć stan ketogeniczny. Im bardziej restrykcyjne są dawki węglowodanów (mniej niż 15 g dziennie), tym szybciej można wejść w ketozę.

Chcesz ograniczyć ilość węglowodanów, pochodzących głównie z warzyw, orzechów i nabiału. Nie jedz żadnych rafinowanych węglowodanów, takich jak pszenica (chleb, makaron, zboża), skrobia (ziemniaki, fasola, rośliny strączkowe) lub owoce. Małe wyjątki od tej zasady to awokado i jagody, które można spożywać z umiarem.

dieta keto z rybami
Podczas stosowania diety keto nie można jeść wszystkich produktów spożywczych, ale dopuszczalne jest m.in. mięso w tym też ryby.

Dieta ketogeniczna — co jeść, a czego unikać?

Staraj się nie jeść:

 • Ziaren — pszenica, kukurydza, ryż, zboża itp. Dotyczy to oczywiście też chleba, makaronów itp.
 • Cukrów — miód, cukier, syrop klonowy itp.
 • Owoców — owoce jak jabłka, banany, pomarańcze itp. zawierają fruktozę.
 • Bulw — ziemniaki, bataty itp.

Za to twoja dieta powinna zawierać:

 • Mięso — ryby, drób, jaja itp. Unikaj wołowiny i baraniny.
 • Zielone warzywa — szpinak, brokuły, jarmuż itp.
 • Tłusty nabiał — sery żółte, śmietana o wysokiej zawartości tłuszczu, masło itp.
 • Orzechy i nasiona — fistaszki, orzechy włoskie, nasiona słonecznika itp.
 • Awokado i jagody — maliny, jeżyny i inne jagody o niskiej glikemii
 • Inne tłuszcze — olej kokosowy, tłuszcze nasycone itp.
 • Jeśli musisz słodzić, używaj słodzików jak stewia, erytrytol, ksylitol i inne substancje słodzące bez węglowodanów.

Zacznij też regularnie ćwiczyć — wysiłek pozwoli Ci spalić tłuszcze! Pamiętaj jednak, że taka dieta nie może trwać dłużej niż 4 tygodnie, brak węglowodanów może być szkodliwy na dłuższą metę.

Słyszeliście już o diecie keto? Jak się Wam podoba? Zachęcamy do komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kobieta zakładająca lordsy

Espadryle czy lordsy — jakie buty na wiosnę wybrać?

Jak dobrać szczotkę do włosów?