Przyszłość na naszych talerzach

Dla większości z nas to, co będziemy jeść na obiad, lub następnego dnia jest możliwe do przewidzenia. Jednak nasze posiłki za kilka lat to dla nas prawdziwa tajemnica. Co może się znaleźć na naszych talerzach w przyszłości? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Już wiadome jest, że za kilka lat zakupy przez internet przeważą nad tymi dokonywanymi stacjonarnie. I nic w tym dziwnego — w ten sposób zaoszczędzimy czas. Jednak nie tylko o przyszłości zakupów warto myśleć. Jedną z ważniejszą rzeczy, która jest nam niezbędna do życia stanowi jedzenie. Dlatego też warto zadać sobie pytanie właśnie odnośnie do jedzenia, kiedy wybierzemy się myślami w przyszłość.

Przyszłość jedzenia — co się zmieni?

burrito warzywne z dipem obok
Przyszłość żywności stoi dalej pod znakiem zapytania.

Wszyscy z pewnością jesteśmy ciekawi, jakie są aktualne prognozy na temat tego, co będziemy jeść w przyszłości. Może w spokoju, jaki nam zagwarantują nasze 4 ściany, będziemy spożywać tabletki zapewniające niezbędne racje żywnościowe do przetrwania? A może będziemy wysyłać na testy do restauracji własne avatary, które nam dostarczą później opinii na temat tego, czy jedzenie było smaczne i warto się tam wybrać.

Jak naprawdę zapowiada się przyszłość jedzenia? Czym moglibyśmy zamieniać składniki naszych potraw? Jak słyszymy ze źródeł zajmujących się przyszłością naszego gatunku — możliwe, że już za 30 lat może okazać się, iż nasze zapotrzebowanie na żywność dwukrotnie się powiększy. Z badań dodatkowo wynika, że dość ciężko może być z zaspokojeniem naszych potrzeb na mięso czy ryby. Zdecydowanie nie brzmi to optymistycznie.

Jednak  naukowcy już od dawna pracują nad zastępstwem dla mięsa. W laboratoriach powstają sztucznie hodowane komórki żywych zwierząt. Dzięki temu mięso będzie pozbawione jakichkolwiek chorób!

Wegańska kuchnia i jej przyszłość

szaszłyki i warzywa na talerzu
Wegańska kuchnia jest świetną alternatywą w przyszłości — jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna.

Doskonale wiemy, że kuchnia wegańska ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością. Natomiast mało osób wie, że to właśnie polskie miasto, jakim jest Warszawa, znajduje się na 3 miejscu, jeżeli chodzi o największą liczbę wegetariańskich restauracji.

To właśnie tam możemy zauważyć pierwsze oznaki przyszłości. Możemy spotkać tam wegańskie sushi, smakiem nieodbiegającego od tradycyjnego sushi.
Kolejną ciekawą propozycją, jaką warto jest już teraz spróbować – w przyszłości może okazać się hitem — są desery z ziemniaków. Z tego względu już teraz można powiedzieć, że wegańska kuchnia powoli zabiera nas do przyszłości kulinarnego świata.

Co wy myślicie na temat przyszłości kuchni? Czego według was możemy się spodziewać za te 10, 20 czy nawet 30 lat? Dajcie nam znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

para tuląca się do siebie

Stylizacje miesiąca — styczeń!

orientalne baleriny na bruku

Idealne buty damskie na wiosnę 2019