Największe wpadki projektantów mody!

Mogłoby się wydawać, że największym ograniczeniem projektantów jest ich wyobraźnia. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Czasami zdarza się, że ich kreatywność poniesie ich za bardzo. Rezultatem takich działań wówczas są ubrania i akcesoria po które nie ustawiają się kolejki chętnych.

Wpadki modowe zależą od podejścia projektanta

Projektantom w pogoni za oszałamiającym efektem swojej pracy zdarza się posunąć za daleko. Designerzy nieopatrznie sięgają po kontrowersyjne hasła i symbole. Projektowanie mody to niewątpliwe wrażliwa sztuka, która wymaga brania pod uwagę wiele różnych kontekstów. Inspirować można się naprawdę wszystkim. Czasami jednak należy się uważnie zastanowić, czy warto jest to robić. Designerzy czasem potrafią zignorować wartości cenione przez tłumy. Kiedy jednak coś pójdzie nie tak to projekt okaże się niewypałem. Taka sytuacja budzi niemałe zamieszanie. Należy też zaznaczyć, że takie wpadki zdarzają się nawet największym domom mody!

Grupa hindusów stojąca w odświętnych strojach
Wpadki na pokazach mody nie są żadną nowością – zdarzały się one nawet największym projektantom!

4 największe faux pas modowe ostatnich lat

  1. Dolce & Gabbana promujący szczupłą sylwetkę. W dobie, w której Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska są tak popularne, że chyba nie ma kobiety która o nich nie słyszała, pogoń za szczupła sylwetką jest zbyt często utożsamiana ze szczęściem. Obsesyjny kult szczupłości jest powodem zaburzeń odżywiania u wielu kobiet, a dom mody D&G postanowił jeszcze bardziej wzmocnić ten przekaz. Komunikat zamieszczony w formie nadruku na butach spod projektu tego duetu głosił, że „jestem szczupły i wspaniały”. Zdecydowanie można to nazwać nietaktem, tym bardziej, że krytyka naszego wyglądu jest źródłem wielu cierpień i należy jej zapobiegać, a nie promować. Nikogo nie zdziwiła ilość negatywnej krytyki wokół tego projektu.
  2. Valentino i kolekcja inspirowana Afryką. Inne kultury często bywają inspiracją nowych kolekcji. Łatwo jest posunąć się o krok za dużo. Przykładem stanowi m.in. projekt domu Valentino i jego kolekcji wiosna-lato na rok 2016. Natchnieniem dla projektanta była ówczesna sytuacja imigrantów. Intencją Valentino było oddanie im hołdu, niestety to mądre przesłanie zaginęło gdzieś po drodze, a sama kolekcja została uznana jako kulturowe zawłaszczenie.
  3. Karl Lagerfeld i kontrowersyjny nadruk na sukience. Duże zamieszanie w świecie mody wywołał Lagerfeld w 1994 roku. Wówczas zaprezentował światu kusą i eksponującą biust sukienkę. Problemem okazały się jednak wzory, które zostały na niej wyhaftowano. A były to… wersety z Koranu. Wywołało to zrozumiałe oburzenie, a nawet nawoływanie do bojkotu projektu. Lagerfeld tłumaczył się tym, że był przekonany o tym, że frazy zamieszczone na jego projekcie to poemat miłosny…
  4. Gucci i niezamierzony przejaw nietolerancji. Nietolerancja jest niewątpliwie jedną z najsmutniejszych cech naszego świata, dlatego nie warto jej propagować, a już na pewno zabierać głosu w tej sprawie bez wyraźnej deklaracji swoich zamierzeń. W taką pułapkę wpadł właśnie dom mody Gucci, na którego to pokazie na sezon jesień/zima 2018 modele i modelki mieli na głowie turbany. Sytuacja wywołała wielkie oburzenie Hindusów. Zostało to odebrane jako brak szacunku wobec tego wyznania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

kurtki puchowe wiszące w sklepie

Modne kolory – sezon jesień zima 2018

czarnoskóra kobieta siedząca na zewnątrz

Białe botki wracają do łask? Gwiazdy to noszą!