Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać?

Już jakiś czas temu pożegnaliśmy stary rok i wkroczyliśmy w nowy. A ten – jak co roku – wiąże się z noworocznymi postanowieniami. Ich dotrzymywanie jednak nie jest już takie proste, jak stworzenie. Dlatego przychodzimy z pomocą i przedstawiamy pomysły na to, jak ułatwić sobie dotrzymywanie noworocznych postanowień!

Praktycznie każda z nas zakłada sobie jakieś zadania do wykonania w nowym roku. Nie zawsze jednak udaje się nam te plany zrealizować. Wystarczy przypomnieć sobie postanowienia noworoczne z 2018 roku – ile z nich udało nam się dotrzymać? Jeżeli ten odsetek jest niewielki, to w tym roku warto być bardziej konsekwentną. Jak tego dokonać? Przedstawiamy sposoby na to, jak dotrzymać postanowienia noworoczne i zrealizować wszystkie cele, które sobie postawiłyśmy!

Sposoby na to, jak dotrzymać postanowienia noworoczne

zeszyt i market z wypisanym planem
Postanowienia noworoczne są możliwe do spełnienia – na początku jednak należy się zorganizować i wszystko spisać.

Niestety sam fakt, że sobie coś postanowiłyśmy nie wystarczy, żeby dane postanowienie zostało zrealizowane. Do tego najczęściej trzeba silnej woli, samozaparcia i motywacji. A nie jest to wcale takie proste. Dlatego przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jak te trzy cechy w sobie odnaleźć i dotrzymać postanowienia noworoczne!

Po pierwsze, wszystkie rzeczy, które sobie postanowiłyśmy na nowy rok należy spisać. Jeżeli będzie to lista istniejąca tylko i wyłącznie w naszej wyobraźni, to szanse na jej przestrzeganie będą zdecydowanie mniejsze. Dlatego zapełnienie czystej kartki papieru postanowieniami to pierwszy krok do ich dotrzymania.

Pomocne może się również okazać odpowiednie sformułowanie naszych planów, marzeń i nadziei. I w ten sposób zdecydowanie nie warto formułować takich postanowień, które są niemożliwe do zrealizowania, albo ich realizacja nie zależy od nas. Podobnie nie powinnyśmy wymagać od siebie zbyt wiele na raz. Jeżeli chcemy się nauczyć tańca, to postanowienie lepiej sformułować “zapiszę się na kurs tańca”, a nie “nauczę się tańczyć”. Kto wie, może się okazać, że kompletnie nie potrafimy się ruszać i nie przeskoczymy braku rytmu, a przynajmniej będziemy wiedziały, że próbowałyśmy.

Jak nie zrezygnować z postanowień noworocznych po dwóch tygodniach?

Formułowanie postanowień w taki sposób, jak opisaliśmy powyżej jest o tyle dobrym pomysłem, że rozpoczyna ono pewien proces. Jest nim niewątpliwie nauka tańca, a zapisanie się na kurs stanowi dobry wstęp. A jeżeli już coś zaczęłyśmy, to zdecydowanie łatwiej jest nam tą czynność skończyć. Takie plany również kierują nas na jakiś cel, którego realizacja może podnieść naszą samoocenę.

Łatwiej będzie nam realizować te plany, które są dla nas ważne. Dlatego to właśnie do nich warto ograniczyć listę, a już na pewno umieścić je na początku. Wówczas od razu będziemy wiedziały, od czego zacząć nowy rok, żeby okazał się lepszy niż poprzedni! Warto również konkretnie sformułować swoje plany. I w ten sposób zamiast “schudnę”, postanowić “schudnę 5 kilogramów w trzy miesiące”. To również ułatwi realizację tego planu i pozwoli na dokładne zaplanowanie tego, w jaki sposób chcemy stracić na wadze.

Macie jakieś postanowienia noworoczne? Udało Wam się zrealizować te z zeszłego roku? Planujecie skorzystać z którejś z zasad, które zaproponowaliśmy? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii, zapraszamy do komentowania!

3 Comments

Leave a Reply
 1. Nie mam postanowień noworocznych – wychodzę z założenia, że jak chcę coś zmienić to mogę zrobić kiedy tylko mi się o podoba i nie potrzebuję jakiejś specjalnej daty do tego. Jednak post na pewno się przyda osobom, które już mogły zapomnieć o czymś takim jak wasze postanowienia noworoczne.

 2. Ja myślę, że każdy ma w jakimś stopniu swoje postanowienia noworoczne, niezależnie od tego, co sądzi o ich posiadaniu. Dopóki nie jest to na zasadzie NOWY ROK – NOWA JA, a bardziej koncentruje się na wyznaczaniu konkretnych celów na dany okres czasu (w tym przypadku rok 2019), jest to naturalna ludzka chęć samorozwoju.

  Ale tak, masz rację w tym, że wiele osób nie potrafi spełnić tego, co zaplanowało. I zgadzam się z Tobą całym sercem i duszą w punkcie o poprawnym formułowaniu swoich planów – myślę, że w tym tkwi 70% sukcesu.

  Pozdrawiam znad kubka gorącej czekolady,
  Basia

 3. Ja raczej nie mam tendencji do robienia postanowień noworocznych. Staram się cały czas doskonalić. Częściej w środku napada mnie natłok myśli jak zmienić coś na lepsze, niekoniecznie w ostatnią grudniową noc, ale to kwestia bardzo indywidualna. 😉
  Mimo wszystko porady są bardzo cenne. 😉

  Pozdrawiam serdecznie! 😉
  Zuzanna

One Ping

 1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

zbliżenie na srebrne szpilki

Szpilki idealne na zabawę karnawałową

dwie kobiety ubrane w staniki i szorty

Modowe trendy w bieliźnie na rok 2019