Buty damskie na zimę – przewodnik

Moda często bywa skomplikowana i można się w niej pogubić. Istnieje wiele różnych określeń na poszczególne części garderoby, czy obuwie. Praktycznie każda rzecz ma swoją nazwę, a aktualnie jest ich już tyle, że naprawdę czasami nie jest łatwo się w tym odnaleźć. Nawet obuwie na zimę można określać bardziej specjalistycznymi nazwami, które zamierzamy wyjaśnić!

Wcześniej już pisaliśmy o tym, jak odróżnić od siebie rodzaje kurtek zimowych (zob. Zimowe okrycia wierzchnie – co jest czym?). Teraz pora zająć się kolejnym problemem z nazewnictwem części naszej garderoby. Jak to jest z tymi butami zimowymi? Na nogach mamy kozaki, a może już muszkieterki? Nazewnictwo butów zimowych jest bardzo zróżnicowane. W tej kategorii możemy wymienić trapery, mukluki, botki, czy wspominane już wcześniej kozaki, lub muszkieterki. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno odróżnić od siebie różne modele, bo mają pewne cechy charakterystyczne. Jakie? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu!

Rodzaje zimowych butów damskich

zbliżenie na nogi mężczyzny i kobiety odzianych w butach zimowych stojących na śniegu
Istnieje wachlarz definicji o butach zimowych. Takie obuwie różni się od siebie tylko drobnym szczegółem!

Na początek zaczniemy od klasyki butów damskich na zimę, jaką są niewątpliwie kozaki. Są to buty damskie z wysoką cholewką. Definicja ta jest bardzo prosta, ale nie do końca precyzyjna. Wysoka cholewka – to znaczy jaka? Otóż najczęściej taka, która sięga nam najwyżej do kolana. Właśnie ta długość odróżnia kozaki od muszkieterek. Te drugie są zdecydowanie dłuższe – sięgają nam za kolano, a czasami nawet do połowy łydki. Jeśli więc dotychczas swoje buty zimowe z wysoką cholewką nazywałyśmy kozakami, to teraz śmiało możemy o nich mówić muszkieterki!

Pora na mukluki. Nazwę tą słyszy się dopiero od jakiegoś czasu i nie dla wszystkich może być jasna. Wcześniej zdecydowanie częściej mówiło się o tych butach “emu”, ale to jest nazwa własna firmy, więc powstała ogólna nazwa dla tego rodzaju butów i są nią właśnie mukluki. Buty mukluki  przypominają kształtem zwyczajne kapcie. Takie buty zimowe różnią się od innych tym, że mają wysoką cholewkę. Co więcej, są mocno ocieplane – najczęściej futerkiem. Długość cholewki w tym przypadku bywa naprawdę różna, jednak najczęściej sięgają one do kostki, bądź połowy łydki.

Na koniec przejdziemy do traperów i botków. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj butów powinnyśmy bez problemu rozróżniać. Z tego względu tylko dla uporządkowania wiadomości wyjaśnimy, że trapery to buty, które pierwotnie były uznawane za obuwie typowo w góry, aktualnie jednak trafiły do mody użytkowej. Warto zaznaczyć, że zawsze są wiązane. Z kolei botkami określa się buty, których cholewka sięga za kostkę. Można stwierdzić, że to takie krótkie kozaki, które nosimy również jesienią!

 

Jakie zimowe buty są Waszymi ulubionymi? Słyszałyście wcześniej o muklukach? Zapraszamy do wyrażania opinii w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

kolorowa kobieta leżąca wspierająca się kamiennym schodkiem na tle drapaczy chmur

Kolory i ich łączenie w ubiorze

luksusowy sklep chanel

Coco Chanel – ikona mody, której wiele zawdzięczamy