Zimowe okrycia wierzchnie – co jest czym?

Zima za oknem coraz bardziej się rozkręca, a my już dawno przerzuciłyśmy się na cieplejsze ubrania. Nie ruszamy się z domu bez ciepłego zimowego okrycia wierzchniego – kurtki, płaszcza, parki…ale właśnie, co jest czym? Czym się różni parka od kurtki, a kurtka od płaszcza? Chociaż wszystkie kochamy modę, to czasami potrafi być naprawdę skomplikowana!

Każda z nas z pewnością ma w swojej szafie ciepłe okrycie wierzchnie, bez którego nie ruszamy się z domu. I nic w tym dziwnego – pogoda zdecydowanie od nas tego wymaga. Czasami jednak zdarza się tak, że wszystko, co nakładamy jako odzież wierzchnią w okresie zimowym nazywamy kurtką. Czy takie określenie jest poprawne? Nie zawsze, a właściwie tylko w przypadku, w którym rzeczywiście mamy na sobie kurtkę. Odróżnienie od siebie poszczególnych okryć wierzchnich może się wydawać trudne, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy nasz słownik okryć wierzchnich, dzięki któremu na pewno się nie pomylisz!

Jak rozróżnić od siebie zimowe okrycia wierzchnie?

kobieta z nausznikami i z przymkniętymi oczami stojąca na mostku w tle starsza kobieta
Pod pojęciem „zimowe okrycia wierzchnie” znajduje się wiele terminów ubrań damskich.

Na początku zaczniemy od powszechnie znanej wszystkim kurtki. W dużym skrócie jest to krótkie okrycie wierzchnie. Największe znaczenie w tej definicji ma właśnie słowo krótkie – chociaż nie jest zbyt precyzyjne. Dla jednych kurtka sięga do bioder, inni twierdzą natomiast, że powinna zakrywać nasze pośladki. Taką definicję przyjmijmy – kurtka sięga maksymalnie do pośladków.

Teraz możemy przejść do płaszcza, który od kurtki różni się długością. Każde okrycie wierzchnie o kroju kurtki, ale dłuższe od niej możemy nazwać płaszczem. Mogą one być zarówno flauszowe, wełniane, albo puchowe – wszystkie mają jednak jedną wspólną cechę – sięgają nam dalej, niż za pośladki. Natomiast to, czy nosimy długie okrycie wierzchnie wełniane, czy flauszowe zależy już od składu materiałowego, który bez problemu możemy sprawdzić na metce.

Teraz pora przejść do kurtek typu parka. Jest to szczególny rodzaj okrycia wierzchniego, którego już nie wypada nazywać po prostu kurtką. Jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim to, że zawsze posiada kaptur. Oprócz tego najczęściej jest on wykończony puszkiem. O ile kurtki i płaszcze nie zawsze mają kaptur, to parka bez niego nie jest parką. Kaptur jest też bardzo często wyściełany puszkiem. Tego typu zimowe okrycia wierzchnie sięgają zazwyczaj do kolan, chociaż zdarzają się też krótsze modele. Cechą charakterystyczną damskiej parki jest również to, że posiada ściągacz w talii, który dodatkowo podkreśla naszą figurę.

A Wy na jakie okrycie wierzchnie stawiacie zimą? Decydujecie się na kurtkę, płaszcz, czy parkę? Czekamy na Wasze komentarze, skoro już wiemy co jest czym!

One Ping

  1. Pingback:Buty damskie na zimę - przewodnik - Modny Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Kim Kardashian wśród ludzi

Zimowe stylizacje w stylu Kardashianek!

kobieta siedząca na kamiennych schodach czytająca gazetę obok niej plecak i kaszkiet

Stylizacja miesiąca – listopad